China Moneypro MA40T-35 40X AI Auto Identification and Tracking Gimbal Camera
Back to products
China Moneypro M2 Series – Ultra-Lightweight 3-Axis Micao Gimbal Camera
China Moneypro M30TIR-35 30x EO+IR Dual-sensors Object Tracking Gimbal Camera
The M30TIR-35 dual-sensor camera system combines two key components: a visible-light camera with 30x optical zoom and a 2.13-megapixel EO sensor, along with an uncooled long-wave infrared thermal imager that boasts a 640 x 512 IR resolution and a 35mm focal length lens.
Share:
  • Description
Description
Product Detail
Specification
Overall Specifications
N.W. 1046g
Product meas. 127*122*195.4mm
Input voltage 14.8V~25.2V
Dynamic current 600~1250mA @ 16V
Power consumption Average 9.6W, Max 20W
Working environment temp. -20℃ ~ +50℃
IP rate IP4X
Storage TF card (Up to 512G,class 10, FAT32 format)
Picture in TF Card JPG(1920*1080)
Video in TF Card MP4(1080P 30fps)
Control method PWM  / TTL / S.BUS / TCP / UDP
Gimbal Spec
Controllable Range Pitch/Tilt: -30°~115°,   Yaw/Pan: ±290° / ±360°*N (IP / SDI output version)
Vibration angle Pitch/Roll/Yaw: ±0.02°
One-key to center √
Camera spec
Imager Sensor 1/2.8 Type STARVIS2 CMOS Sensor
Picture quality Full HD 1080 (1920*1080)
Effective pixel 2.13MP
Lens optical zoom 30x, F=4.3~129mm
Digital zoom 12x (360x with optical zoom)
Min object distance 10mm(wide end) to 1200mm(tele end)
Horizontal viewing angle 64.0°(wide end) ~ 2.4°(tele end)
Sync system Internal
S/N ratio more than 50dB
Min illumination Color 0.009 lux (1/30 sec, 50%, High Sensitivity mode On)
Color 0.09 lux   (1/30 sec, 50%, High Sensitivity mode Off )
Gain Auto/Manual 0dB to 50.0dB(0 to 28 steps)
Max.Gain Limit 10.7 dB to 50.0dB (6 to 28 steps)
Shutter speed 1/1s to 1/10,000s, 22 steps
Backlight compensation Yes
Defog Yes
Thermal Imager Spec
Focus Length 25mm
Horizontal FOV 24.6°
Vertical FOV 18.5°
Diagonal FOV 30.4°
Detective Distance (Man: 1.8×0.5m) 735 meters
Recognize Distance (Man: 1.8×0.5m) 184 meters
Verified Distance (Man: 1.8×0.5m) 92 meters
Detective Distance (Car: 4.2×1.8m) 2255 meters
Recognize Distance (Car: 4.2×1.8m) 564 meters
Verified Distance (Car: 4.2×1.8m) 282 meters
Working mode Uncooled long wave (8μm~14μm) thermal imager
Detector pixel 640*480
Pixel pitch 17μm
Focusing method Athermal prime lens
NETD ≤50mK (@25℃)
MRTD ≤650mK (@characteristic frequency)
Color palette White hot,black hot,Iron red
Digital zoom 1x ~ 4x
Temperature warning 0℃~120℃ (For thermometry version only)
EO / IR Camera Object Tracking
Update rate of deviation pixel 50Hz
Output delay of deviation pixel 5ms
Minimum object contrast 5%
SNR 4
Minimum object size 32*32 pixel
Maximum object size 128*128 pixel
Tracking speed ±48 pixel/frame
Object memory time 100 frames (4s)
The mean square root values of pulse noise in the object position < 0.5 pixel
Features
Geotagging Display time and GPS coordinate in picture exif
Card reading online SMB read pictures or videos / HTTP read pictures or videos
KLV (UDP) Card recording or Viewlink video playback
ArduPilot / PX4 Support(Mavlink protocol )
Optional: Support Ardupilot Follow me feature
Video switching EO+IR /IR+EO /EO /IR
Related products
China Moneypro M40TR-35 40X Al autonomous-ldentificationand automatic Tracking Camera
AI-Powered Precision: The Ultimate 40x Surveillance Solution
China Moneypro M30T-50 30x AI Object Tracking EO+IR Dual Semsor Gimbal Camera
M30T-50 – AI-Powered Target Acquisition with 30x Zoom & Military Thermal Vision
China Moneypro M8L 8mm Fixed Focus EO+1.5KM Laser Rangefinder Camera
Precision Recon in Your Palm - The Ultimate Lightweight Targeting Solution
China Moneypro M30 Pro 30x Zoom EO/IR 3KM High-level Laser Rangefinder Object Tracking Camera
M20KTR - The Ultimate Long-Range Reconnaissance Solution with 3000m Laser & GPS Targeting
China Moneypro M40x Series Gimbal Camera AI Object Tracking With 40x Optical Zoom
40x Vision. AI Intelligence. Mission Success.
China-Moneypro-Mini-M30T-30x-Night-Vision-Triple-Sensors-Gimbal-Camera-Download
All-Seeing Eye for Compact Drones - Day/Night/Thermal in One Lightweight Package
China Moneypro M30TIRM-15100 Triple Sensors 7X Optical Zoom 1280 IR Thermal STARVIS EO Gimbal Camera
CONTACT US
  • sales@moneyprouav.com
    moneyprouav@gmail.com
  • Office: East of the 16F, Building B, TCL Industrial Research Institute Building, No. 006, High-tech South Road, Nanshan District, Shenzhen City, China.