C Series MYD-C40 50KM Multiple Bandwidth Allocations & Star Networking
Back to products
15KM Image Link HD Signal Transmission 800MHz/1.4GHz/2.4GHz Moneypro IT51
MIR15E MIR30E Image Link 15KM 150KM Image Data Radio 800M/1.4G/2.4G Long-distance Radio
The MIR15E and MIR30E are high-performance image link radios designed for long-distance image and data transmission, offering two distinct range capabilities: 15KM (MIR15E) and an impressive 150KM (MIR30E) to suit diverse mission needs. Operating across flexible frequency bands—800MHz, 1.4GHz, and 2.4GHz—they adapt to different environmental and regulatory requirements, ensuring stable connectivity in both urban and remote areas.
Category: Data Radio & Image Link
Share:
  • Description
Description
Specification
Specification DIR15E DIR30E DIR50E DIR150E
Frequency 800MHz, 1.4G, 2.4G 800MHz, 1.4G 800MHz, 1.4G 800MHz, 1.4G
Bandwidth 1.4MHz/3MHz/5MHz/10MHz/20MHz (configurable) 1.4MHz/3MHz/5MHz/10MHz/20MHz (configurable) 1.4MHz/3MHz/5MHz/10MHz/20MHz
(configurable)
1.4MHz/3MHz/5MHz/10MHz/20MHz
(configurable)
EIRP 0-25dBm±2 0-33dBm±2 0-37dBm±2 0-40dBm±2
Receiver
Sensitivity
800MHX 3MHz-06dBm;
1.4GHz 3MHz-106dBm;
2.4GHz 3MHz-106dBm;
800MHX 3MHz-06dBm;
1.4GHz 3MHz-106dBm;
800MHX 3MHz-06dBm;
1.4GHz 3MHz-106dBm;
800MHX 3MHz-06dBm;
1.4GHz 3MHz-106dBm;
Bit Rate 30Mbps 30Mbps 30Mbps 30Mbps
Range 15km 30km 50km 150km
Boot Time ≤10s ≤5s ≤5s ≤5s
Antenna 2*SMA 1*Tx2*Rx 2*SMA (1*Tx2*Rx) 2*SMA (1*Tx2*Rx) 2*SMA (1*Tx2*Rx)
Interface 2*ETH; 1*TTL 1*RS232 2*ETH; 1*TTL 1*RS232 2*ETH; 1*TTL 1*RS232 2*ETH; 1*TTL 1*RS232
Parameter
Configuration
Web page Web page Web page Web page
Voltage 12V-24V/1A 12V/2A 24V/2A 24V/2A
Typical Power
Consumption
2.8W 11W 22W 38W
Storing/working
Temperature
-40°C~+85°C/-20°C~+85°C -40°C~+85°C/-20°C~+85°C -40°C~+85°C/-20°C~+85°C -40°C~+85°C/-20°C~+85°C
Weight and size 65g; 87.2×59.2×12.2mm 115g; 128x59x15.6mm 226g; 161×59.2x25mm 300g; 169x68x30mm
Related products
China Moneypro Combiner
China Moneypro M02 Drone Antenna Holder for Car Rooftop with Suction Cups
China-Moneypro-M02-Drone-Antenna-Holder
China Moneypro Super LoRa Series of Network & Serial Radio
China Moneypro Feeder
China-Moneypro-Feeder-Download
China Moneypro Splitter
1. This series of products are exclusively used in the cluster system, whose working frequency bands are 150MHz, 400MHz and
China Moneypro Network Management Software
China Moneypro Duplexer
1. Operating frequency band: 220-240MHz 2. Bandwidth: 20MHz 3. Typical operating frequency: uplink 220-240MHz; 220-240 MHz 4. Insertion loss: ≤1.0dB
China Moneypro 15KM Image link HD signal transmission 800MHz/1.4GHz/2.4GHz moneypro IT51
Military-Grade HD Video Transmission for Critical Operations
CONTACT US
  • sales@moneyprouav.com
    moneyprouav@gmail.com
  • Office: East of the 16F, Building B, TCL Industrial Research Institute Building, No. 006, High-tech South Road, Nanshan District, Shenzhen City, China.