Home » Unmanned System Products » MTN-WZ150 Turboshaft Engine
MYD-AIRLINK-II Integrated Ground Station II
Back to products
MYD-MESH Series: HM30
MTN-WZ150 Turboshaft Engine
The Moneypro MTN-WZ150 turboshaft engine delivers 150 kW output power, specifically designed for small unmanned rotorcraft. With an ultra-lightweight design of only 38 kg and compact dimensions, it offers an exceptional power-to-weight ratio. Featuring a wide starting envelope (0-6000m altitude) and high fuel efficiency, this highly integrated propulsion system provides reliable power for rotor UAV platforms operating in diverse altitude conditions.
Categories: Turbine Engine Systems, UAV Accessories
Share:
  • Description
Description
MTN-WZ150 Turboshaft Engine Characteristics
MTN-WZ150 Turboshaft Engine Features
  • Output Power
    150 kW
  • Fuel Consumption Rate
    0.55 kg/kW·h
  • Gear Reduction Ratio
    5.4:1
  • Weight
    3.8 kg
  • Length × Width × Height
    680 × 712 × 410 (mm)
  • Output Shaft Speed
    5978 rpm
MTN-WZ150 Turboshaft Engine Specification
MTN-WZ150 Turboshaft Engine
Related products
China Moneypro M1080 Dual Channel Charger 1080W 20A Lithium Battery Charger for Plant Protection UAV Drone,PC 1080 2 orders
       China-Moneypro-M1080-Dual-Channel-Charger-Download
China Moneypro 15KM Image link HD signal transmission 800MHz/1.4GHz/2.4GHz moneypro IT51
Military-Grade HD Video Transmission for Critical Operations
China Moneypro Here 3 & Here+ RTK Base Combo
China-Moneypro-Here-3-Here-RTK-Base-Combo-Download
China Moneypro 5G Infinite Data&Video Transmission System Fluent Anti-interference
  China-Moneypro-5G-Infinite-Data&Video-Transmission-System-Fluent-Anti-interference-Download
China Moneypro M4 AC/DC dual mode dual channel Smart charger
China-Moneypro-M4-dual-mode-dual-channel-Smart-charger-Download
China-Moneypro-Image-Link-15KM-150KM-Image-Data-Radio-800M-Download
China Moneypro TA02 Tracking Antenna with Continous Pan
   China-Moneypro-TA02-Tracking-Antenna-with-Continous-Pan-Download
China Moneypro Cube Orange Autopilot Open Source Drone Flight Control
  China-Moneypro-Cube-Orange-Autopilot-Open-Source-Drone-Flight-Control-Download
CONTACT US
  • sales@moneyprouav.com
    moneyprouav@gmail.com
  • Office: East of the 16F, Building B, TCL Industrial Research Institute Building, No. 006, High-tech South Road, Nanshan District, Shenzhen City, China.